Пчелен мед
В нашата страна растат голямо количество медоносни растения. Техните цветове произвеждат много нектар. Това доста ценно, но малките капки нектар могат да се събират, обработват и съхраняват мед в големи количества само от пчелите. С подходящата грижа за пчелите и умелото използване на тяхната способност да събират
пчелен мед, пчеларите получават от всяко пчелно семейство няколко десетки килограма мед. Освен мед, се получава и пчелен восък, а той се използва в много индустрии.
Пчеларството заема важна част в бюджета на много семейства, като помага да се увеличат паричните доходи и в икономическото им укрепване.
Пчеларството отдавна е смятано за интересно, полезно и изгодно. Медът е вкусен и здравословен продукт на пчеларството, който е обичан от всички. Добив на 15 -20 кг от кошер се счита за добър резултат. А какво ще кажете този резултат да се увеличи пет пъти? Повечето пчелари ще ви кажат, че това увеличаване на добива на мед е невъзможно. И наистина е така, ако се действа по обичайния модел. Но при нетрадиционен подход това може да бъде различно.
Лекуване на пчелите
В Харков – член на Академията на здравето на животните през 2005г. са били проведени експерименти, за да се определи ефективността на лекарството
Байкал EM-1 в пчеларството. В този опит, който се проведе в Харков се изследва възможността за увеличаване на интензивността на яйцеснасяна, общото състояние на семействата, както и количеството и качеството на меда и оптимизиране на процеса на кристализация.
За да се направи това, е разработен метод, при който на пчелите в есенното хранене да се добавя препарат Байкал EM1 – 20 мл. на 10 литра захарен сироп; подхранване през пролетта – 10 мл. препарат на 1 литър сироп (разходна норма е 500 мл. сироп за една нощ на кошер). В кошера, който се използва за контролен не е добавен препарат
Байкал EM-1. Общо в експеримента са участвали 20 многокорпусни кошера – 10 контролни и 10 експериментални.
Предварителните резултати показват следното: през пролетта проверката показва, че броят на семействата в експерименталните кошери се увеличава средно с 25%.
В контролните кошери, където захранването се извършва само със захарен сироп, развитието на пчелите е по-слабо, някои семейства дори са спрели приема на сиропа. Освен това, в експерименталните кошери през пролетта се наблюдава по-ранно отлитане на пчелите сутрин, което води до увеличаване на събирането на мед.
Добив мед от един кошер
През лятото, препарата действа като стимулант на яйцеснасянето през периода на медодаването (юни до 15 август), като в експерименталните кошери броя на пчелите достига 60 – 80 000 (някои дори до 100 хил.). Това води до събиране на големи количества мед. В контролните кошери в същия период броя на пчелите е 40 – 50000
пчели (до 60 000). Пчелите, които са приели препарата Байкал EM-1, се развиват активно, увеличена е и тяхната устойчивост към инфекциозни заболявания.
Мед при експеримента е получен от акации, детелина и пъпеши и се отличава със своите органични показатели и характеристики.
Средният добив е 65 кг. мед от едно пчелно семейство от експерименталните кошери и 44,7 кг. от контролните.
По този начин, добива на мед се увеличава с 45% при пчелите, които са приемали от препарата Байкал ЕМ1.
Проведена е сравнителна характеристика на меда, получен в експерименталните и контролните кошери на съдържанието на витамини, влажност и основни ензими, които са биологични катализатори.
В меда има голямо разнообразие от ензими, произведени от слюнчестите жлези на пчелите работнички и пренесения от тях нектар. Ензимите регулират метаболизма в тялото. Те играят важна роля в процеса на трансформация на нектар в мед. Ниското съдържание или отсъствието на ензими е показател за фалшифициран или неправилно съхраняван мед. Основните ензими, които се съдържат в меда са: – глюкооксидаза, инвертаза и диастаза.
Глюкооксидазата способства за разграждане на глюкозата, за да се образува водороден прекис и глюконова киселина като странични продукти. Водородния прекис е нестабилно съединение, което бързо се разрушава, но през първите дни на обработване на нектара в мед предпазва продукта от бактерии, плесени, дрожди и други микроби.
Както може да се види от таблица 1, препарата Байкал EM1 има положителен ефект върху нарастването на витамини С, В1, В12, РР в меда, а също така значително увеличава ензимите глюкооксидаза и диастаза, които са едни от основните показатели за качеството на меда.